5 powodów dlaczego warto uczyć się języków obcych

Znajomość języków obcych pozwala nam odnieść sukces w pracy, ułatwia poruszanie się za granicą i umożliwia nawiązywanie nowych znajomości. Aby w pełni zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, warto znać przynajmniej język angielski. Dlaczego? Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto uczyć się języków.

Łatwe podróże

Znając języki obce, a szczególnie angielski, który jest językiem globalnym, cały świat stoi otworem. Nawet podstawowa znajomość języka pozwala samodzielnie kupić bilety lotnicze, zamówić obiad w restauracji, zarezerwować nocleg i dowiedzieć się, co warto zwiedzić w okolicy. Dzięki umiejętnościom językowym nie jesteśmy ograniczeni do zwiedzania wyłącznie tego, co znajdziemy w przewodnikach, lecz możemy udać się do mniej uczęszczanych miejsc, by bliżej poznać kulturę i tradycję kraju, w którym przebywamy.

Szansa na sukces zawodowy

Znajomość języka obcego to szansa na dobrze płatną pracę za granicą, ale też możliwość lepszej pracy w Polsce. Pracownicy znający języki, są lepiej opłacani niż ci porozumiewający się wyłącznie w języku ojczystym. Mają też większe możliwości rozwoju, choćby poprzez awans w strukturach międzynarodowej firmy. Dobra znajomość języka angielskiego biznesowego umożliwia prowadzenie rozmów służbowych czy konferencji, natomiast znajomość języka branżowego zapewnia dostęp do wiedzy, dzięki której możemy stać się lepszymi specjalistami.

Znajomi z całego świata

Znając języki możemy nawiązywać kontakty z ludźmi na całym świecie, zawierać znajomości, a nawet przyjaźnie. Sprawna komunikacja w języku obcym pozwala poznawać osoby z innych kręgów kulturowych i umożliwia lepsze ich zrozumienie.

Rozwój osobisty

Nauka języka to świetny trening dla mózgu. Systematyczne ćwiczenia językowe wzmacniają jego strukturę, poprawiają zdolność koncentracji i zapamiętywania. Osoby wielojęzyczne mają większą zdolność skupienia się na istotnych informacjach oraz potrafią podejmować trafniejsze decyzje.

Opóźnienie procesów starzenia

Osoby posługujące się wieloma językami dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Rozpoczęcie nauki języka w zaawansowanym wieku zmusza mózg do intensywnej pracy, dzięki czemu objawy demencji bądź choroby Alzheimera pojawiają się nawet o kilka lat później.

Nauka języków obcych niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko tych, wymienionych powyżej. Warto więc zapisać się do szkoły językowej i rozpocząć naukę już dziś!