7 praktycznych porad na skuteczną naukę języka włoskiego

Samodzielna nauka włoskiego od podstaw, ale też od poziomu A2, B1 czy wyższego, to wymagający i złożony proces, szczególnie kiedy zależy nam na gruntownym oraz sprawnym przyswojeniu języka. Opanowanie go otwiera drzwi między innymi do lepszego zrozumienia włoskiej literatury, filmów, muzyki, kuchni, zyskania lepszej pracy, a także swobodnego nawiązania relacji z rodowitymi Włochami. Jak zatem podejść do nauki, aby była ona efektywna i przyjemna?

Najważniejsze kroki służące nauce włoskiego od podstaw i nie tylko

Mimo że włoski jest uznawany za język stosunkowo łatwy do nauki dla Polaków – poznanie go wymaga systematyczności, poświęcenia sporej ilości czasu oraz stosowania odpowiednich metod. Poniżej znajdziesz 7 praktycznych porad, które pomogą Ci w skutecznej nauce języka włoskiego.

  1. Codzienna praktyka

Kluczowym elementem nauki języka obcego jest regularność, która służy utrwalaniu nowego słownictwa oraz struktur gramatycznych. Poświęcanie codziennie nawet 30-60 minut na rozwiązywanie ćwiczeń, słuchanie audycji radiowych czy czytanie książek po włosku przynosi bowiem o wiele lepsze rezultaty niż sporadyczne przeprowadzenie dłuższych, bardziej męczących sesji. To tak zwana technika małych kroków zakładająca ustalanie krótkoterminowych celów, których osiąganie systematycznie dostarcza sowitej dawki motywacji.

  1. Poznaj najważniejsze słowa w języku włoskim

W każdym języku istnieje pewien podstawowy zasób słów, które często się powtarzają i z powodzeniem stosowane są w wielu kontekstach. Z tych zwrotów można też stworzyć inne części mowy, na przykład przymiotniki, czasowniki czy rzeczowniki. To właśnie one pozwolą już po kilku tygodniach nauki rozumieć i przekazywać podstawowe informacje w języku włoskim. Oto przykłady tego typu słów:

  • buongiorno – dzień dobry,
  • buonasera – dobry wieczór,
  • arrivederci – do widzenia,
  • si – tak,
  • no – nie,
  • scusi – przepraszam,
  • grazie mille – bardzo dziękuję,
  • non capisco – nie rozumiem,
  • vengo dalla Polonia – jestem z Polski.

  1. Twórz tematyczne listy włoskich słów

Poszerzając słownictwo, warto robić to tematycznie – tak, jak na lekcjach włoskiego w szkole. Dzięki temu łatwiej zapamiętujemy nowe wyrażenia, a w przyszłości szybciej kojarzymy ich znaczenie. Doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie jest na przykład tworzenie list zakupów po włosku czy oklejanie przedmiotów codziennego użytku fiszkami z ich nazwami w języku obcym.

  1. Naucz się podstaw fonetyki

Przystępując do nauki włoskiego, warto wiedzieć, że w tym języku istnieją pewne podstawowe zasady fonetyczne. Dla przykładu spółgłoskę c, po której występuje samogłoska i odczytujemy jako czi. Zestawienie liter che z kolei wymawiamy jako ki – tak, jak w słowie chiave (kiave) – klucz. Po poznaniu tego typu reguł będziemy w stanie nie tylko swobodnie czytać włoskie wyrazy, ale też rozumieć słowa wymawiane przez native speakerów.

  1. Oglądaj filmy i słuchaj muzyki w języku włoskim

Świetnym sposobem na naukę włoskiego od podstaw i nie tylko jest otoczenie się nim, na przykład poprzez oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy czytanie artykułów w tym języku. Im więcej kontaktu z nim zyskamy, tym szybciej oswoimy się z jego brzmieniem, ucząc się tym samym płynności w mówieniu oraz włoskiego akcentu. Dzięki melodyjności czy rymom stosowanym w piosenkach możemy sprawniej namierzać nauczone wcześniej słowa, poznawać nowe i zapamiętywać ich poprawną wymowę.

  1. Utrwalaj opanowane słowa i zwroty

Fundamentalną zasadą w nauce włoskiego jest powtarzanie tego, co już poznane. Nie musi być to jednak nudne i monotonne, ponieważ w internecie znaleźć można szereg materiałów pozwalających na przyjemne podsumowanie nauki. W tym zakresie polecane są między innymi fiszki, gry językowe, aplikacje mobilne czy quizy umożliwiające ugruntowanie wiedzy.

  1. Nie bój się popełniać błędów

Błędy są naturalną częścią procesu nauki włoskiego. Należy traktować je jako cenne lekcje i nie zniechęcać się pomyłkami, ponieważ każda z nich pomaga nam zrozumieć, co jeszcze wymaga poprawy, a także jakie obszary należy dodatkowo ćwiczyć – a to z kolei przybliża nas do biegłości w języku.

W wielu przypadkach, kiedy nie mamy odpowiedniej wiedzy, nie jesteśmy w stanie sami siebie poprawiać. Z tego powodu podczas nauki włoskiego od podstaw bądź wyższego poziomu językowego warto korzystać ze wsparcia doświadczonych nauczycieli. Lektorzy nie tylko wskażą niedociągnięcia, ale też wyjaśnią, dlaczego dana konstrukcja jest niepoprawna albo w jakim kontekście należy używać wyrażeń.

Jeśli interesują Cię kursy dla dorosłych lub dzieci – zapraszamy do zapisywania się na nasze zajęcia w szkole językowej w Konstancinie lub Józefosławiu!