Angielski dla dzieci. W jakim wieku warto rozpocząć naukę?

Nauka języka obcego w na wczesnym etapie życia daje dziecku wiele korzyści. W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę języka angielskiego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Według ekspertów najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki języka angielskiego to 3-5 lat. Dzieci poznają świat zmysłami i szybko akceptują fakt, że języki służą do komunikowania się z otoczeniem. Ponieważ maluchy bardzo radzą sobie z przyswajaniem nowych dźwięków i nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego aparatu mowy, łatwo przychodzi im rozumienie ze słuchu oraz mówienie z właściwym akcentem. Dzieci, które rozpoczęły naukę języka w pierwszych latach życia, nie czują wstydu przed mówieniem po angielsku, ani lęku, że popełnią błąd. Wyrażanie swoich myśli w obcym języku przychodzi im w sposób naturalny.

Jak uczyć dzieci języka?

Praca z małymi najmłodszymi różni się diametralnie od pracy z młodzieżą czy dorosłymi. Najlepsze są dla nich grupowe zajęcia z języka angielskiego dla dzieci w szkole językowej, gdzie poprzez zabawę z rówieśnikami oswajają się z językiem, a nauka nie jest dla nich sztuczna. Dzieci nie potrafią skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas, dlatego zajęcia powinny być prowadzone dynamicznie, a ich tematyka zróżnicowana. Głównym celem zajęć dla przedszkolaków jest to, by wykonując ciekawe czynności zanurzały się w świat języka angielskiego w myśl zasady „They think they are playing, while we know they are learning” – dzieci myślą, że się bawią, my wiemy, że się uczą. Ucząc się poprzez zabawę, maluchy są bardzo pozytywnie nastawione do języka angielskiego. Na etapie szkolnym często jest to ich ulubiony przedmiot, z którym nie mają większych problemów.

Dlaczego warto postawić na naukę angielskiego?

Rozpoczęcie nauki języka angielskiego na wczesnym etapie życia dziecka to doskonała inwestycja w jego przyszłość. Traktując komunikację w obcym języku, jako coś normalnego nie będzie miało oporów przed mówieniem. Przyswojenie w późniejszym czasie słówek i zasad gramatycznych również przyjdzie dużo łatwiej. Polskie dzieci doskonale radzą sobie z językiem angielskim, co potwierdzają liczne badania.