Z nauką angielskich czasowników nieregularnych jest jak z przyswajaniem tabliczki mnożenia, trzeba ich się nauczyć na pamięć – innej drogi nie ma. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystkich czasowników nieregularnych jest niewiele ponad 200, a ich naukę można sobie znacznie ułatwić. Metodyk Bradbury English School zdradza najlepsze metody na zapamiętanie irregular verbs.
Z tematem czasowników nieregularnych zwykle po raz pierwszy spotykamy się przy okazji wprowadzenia pierwszego angielskiego czasu przeszłego – Past Simple. Wówczas naszym oczom ukazuje się magiczna lista czasowników w 3 formach (mimo że wszystkich trzech form jeszcze nie potrzebujemy, a tylko 1. i 2.). Jaką strategię nauki najlepiej przybrać, by ich przyswajanie nie stało się dla nas prawdziwym koszmarem?
Złota dziesiątka angielskich czasowników nieregularnych
Na początek warto nauczyć się 3 form podstawowych 10 czasowników, które pozwolą nam się oswoić z tematem. – Opanowanie 10 najczęściej używanych czasowników nieregularnych oraz wprowadzanie ich do swoich wypowiedzi podniesie naszą językową pewność siebie i zachęci do dalszej nauki irregular verbs – tłumaczy Sylwia Białek, metodyk Bradbury English School.
10 podstawowych czasowników nieregularny na początek:
- be – was/were – been – być
- come – came – come – przychodzić
- find – found – found – znajdować
- get – got – got – dostać
- give – gave – given – dawać
- go – went – gone – iść
- know – knew – known – wiedzieć
- say – said – said – mówić
- see – saw – seen – widzieć
- think – thought – thought – myśleć
Dalsza nauka irregular verbs powinna być podzielona na etapy. Bez sensu od razu uczyć się długich list czasowników wg porządku alfabetycznego. Najlepiej znów wybrać te czasowniki, których używamy stosunkowo najczęściej np. drink, eat, fly, make itp. Z kolei rzadkie czasowniki możemy w ogóle zostawić i uczyć się ich pojedynczo w momencie, gdy się na nie natkniemy np. w tekście.
Grupowanie czasowników według podobieństwa odmiany
Aby ułatwić sobie naukę czasowników nieregularnych, warto wcześniej przyjrzeć się ich budowie. Szybko zorientujemy się, że te z pozoru „nieregularne” wyrazy tworzą regularne rodziny. I tak możemy wyodrębnić wśród nich aż 8 grup:
- czasowniki nieregularne, które w formie 1.,2. i 3. mają taką samą formę: typu put-put-put, cut-cut-cut, hit-hit-hit,
- czasowniki nieregularne, które w formie 2. i 3. kończą się na literę „-t”: spend-spent-spent, build-built-built, lose-lost-lost,
- czasowniki, w których samogłoska w 2. formie czasownika zmienia się na „a”, natomiast w 3. na „u” np. begin-began-begun, drink-drank-drunk, run-ran-run,
- czasowniki nieregularne, w których samogłoska zmienia się na „u” zarówno w 2. jak i w 3. formie np. dig-dug-dug, hang-hung-hung, spin-spun-spun,
- czasowniki, które w 3. formie kończą się na „-en” np. break-broke-broken, give-gave-given, freeze-froze-frozen,
- czasowniki nieregularne, które kończą się na „-ew” w 2., a na „-own” w 3., blow-blew-blown, fly-flew-flown, grow-grew-grown,
- czasowniki kończące się w 2. i 3. na „-ght” np. bring-brought-brought, buy-bought-bought, catch-caught-caught,
- czasowniki nieregularne całkowicie, których nie możemy przypisać do żadnej regularnej grupy np. come-came-come, do-did-done, make-made-made.
Jak wykorzystać grupowanie czasowników nieregularnych w nauce? Zwykle od nauczyciela w szkole państwowej lub językowej dostajemy do nauczenia listę czasowników w porządku alfabetycznym. Taką listę najlepiej samemu podzielić na grupy czasowników (takie jak wyżej). Już samo szukanie podobieństw w ich strukturze oraz przygotowywanie list jest doskonałą nauką, wiele z tych czasowników już na tym etapie skutecznie zapamiętamy.
Ćwiczenie czasowników nieregularnych w historyjkach
Teraz czas, aby nauczyć się czasowników z przygotowanych przez siebie list. Bardzo przydatną metodą będzie w tym momencie układnie historyjki z użyciem czasowników z jednej konkretnej grupy. Przykładowo możemy ułożyć historyjkę z czasownikami, które mają taką samą 1., 2.i 3. formę. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby robić to po angielsku, zacznij od tworzenia krótkich opowiadań w języku polskim.
Weźmy na przykład czasowniki: fit, put, read, cost, bet. Oto przykładowa historyjka z ich użyciem:
“Piątkowy zakład”
Założyłem się z przyjacielem, że wygram nagrodę w piątkowym konkursie radiowym.
bet – bet – bet – założyć się
SMS do radia kosztował mnie aż 5 zł! To zdzierstwo – pomyślałem.
cost – cost – cost – kosztować
Kiedy położyłem telefon na biurko, on zadzwonił. To był telefon z radia!
put – put – put – kłaść
Moim zadaniem konkursowym było dopasowanie tytułu piosenki do muzyki.
fit – fit – fit – pasować
Wygrałem książkę i zakład! Uwielbiam czytać i wygrywać zakłady.
read – read – read – czytać
Utrwalanie wszystkich czasowników za pomocą fiszek
Teraz czas zrobić kolejny krok – utrwalać dalej materiał i sprawdzać, ile już zapamiętaliśmy. Z pomocą przychodzą nam fiszki. To karteczki, na których z jednej strony znajduje się polskie tłumaczenie czasownika, a na drugiej ich angielska odmiana w 3 formach. Najlepiej jeśli wykonamy je samodzielnie – wtedy już na etapie ich przygotowywania dużo zapamiętamy i poćwiczymy ich pisownię.
Gotowe fiszki możesz zabrać ze sobą wszędzie i w wolnej chwili przeglądać je (pamiętaj, tylko aby były odwrócone polskim znaczeniem do góry). Jak jednak zauważa metodyk Bradbury English School Sylwia Białek – Warto korzystając z fiszek, układać od razu na kartce całe zdania z użyciem danego czasownika. To jest znacznie bardziej efektywne niż sucha nauka znaczeń i form.
Osłuchiwanie się z wymową czasowników nieregularnych
– Często ucząc się irregular verbs zapominamy o przetrenowaniu ich prawidłowej wymowy, co później utrudnia nam ich prawidłowe użycie w mowie. Dlatego zachęcam do osłuchiwania się z wymową wszystkich form czasowników nieregularnych, a nie tylko z pierwszą – radzi Sylwia Białek.
W Internecie znajdziecie wiele stron z interaktywnymi tabelami irregular verbs z opcją odsłuchiwania ich wymowy. Najlepiej korzystać z nich w ten sposób – odsłuchać wymowy, a następnie samemu na głos ją powtórzyć.
Dobrym pomysłem są także piosenki do wpisywania czasowników nieregularnych – dzięki nim przetrenujemy nie tylko wymowę, ale także pisownię wyrazów.
Wymowy można się też nauczyć, śpiewając piosenki z czasownikami nieregularnymi oraz ucząc się specjalnych rymowanek z irregular verbs.
Sprawdzanie znajomości irregular verbs
Na zajęciach w Bradbury English School nasi lektorzy w bardzo różny sposób sprawdzają znajomość czasowników nieregularnych. Starają się przy tym, by nie było nudy. W użyciu są:
- różnego rodzaju krzyżówki oraz wykreślanki – które doskonale sprawdzają naszą znajomość pisowni,
- gry dobble z czasownikami nieregularnymi,
- story cubesactions – kostki do opowiadania różnych historii w oparciu o obrazki,
- różne gry gramatyczne do ćwiczenia struktur czasów Present Simple, Past Simple, Present Perfect,
- puzzle z czasownikami nieregularnymi,
- karty gramatyczne do ćwiczenia irregular verbs,
- maty wielkoformatowe, na podstawie których układamy historie oraz budujemy zdania w różnych czasach,
- używamy też wiele interaktywnych rozwiązań: programów, gier komputerowych, aplikacji, dzięki którym nauka czasowników nieregularnych nie jest taka nudna.
Powodzenia w nauce!