Dlaczego język hiszpański jest tak rozpowszechniony na świecie?

W ostatnich latach daje się zauważyć rosnącą popularność języka hiszpańskiego. Coraz częściej uczy się go dzieci i młodzież w szkołach, na kursy tego języka coraz chętniej uczęszczają też dorośli. Dlaczego hiszpański jest tak rozpowszechniany?

Drugi język świata

Hiszpański, zaraz po Chińskim, jest najpowszechniej używanym językiem świata. Trzeba pamiętać, że mówi się w nim nie tylko w Hiszpanii, ale też większości krajów Ameryki Środkowej i Południowej. To naturalna konsekwencja podbojów kolonialnych Hiszpanów z XV i XVI wieku, gdy kraj ten stanowił prawdziwą potęgę. Chociaż hiszpański jest językiem urzędowym w 22 krajach, wiele osób posługuje się w nim również w innych państwach. Przykładem mogą tu być Stany Zjednoczone, w których rodziny pozakładało wielu Latynosów.

Popularność języka hiszpańskiego

Coraz większe zainteresowanie nauką hiszpańskiego wynika jednak nie tylko z jego naturalnego rozpowszechnienia na świecie. To język melodyjny, fonetyczny i po prostu miły dla ucha. Jest też stosunkowo łatwy do nauki, zwłaszcza na początku, co potwierdzają uczniowie naszego lektora – rodowitego Chilijczyka. Ponieważ hiszpański wywodzi się z łaciny, wiele słów podobnych jest do tych, które znamy z np. z angielskiego.

Znajomość drugiego najczęściej używanego języka na świecie jest też przydatna podczas podróżowania. A dalekie podróże stały się dostępne dla Polaków jak nigdy wcześniej. Łatwo się domyślić, że mieszkańcy danego kraju spojrzą łaskawszym okiem na turystę, który mówi w ich języku – zwłaszcza podczas negocjacji cen pamiątek!

Moda na naukę języka hiszpańskiego wzięła się też… z popkultury. Muzyka latynoska jest w naszym kraju (i nie tylko) chętnie włączana na domówkach, weselach, czy dyskotekach. Znamy ją z filmów, radia, czy zajęć zumby. Wielki sukces odniosły też hiszpańskojęzyczne seriale na serwisach streamingowych – nic więc dziwnego, że coraz większa liczba Polaków pragnie mówić w tym pięknym języku.