Jak przełamać opory przed mówieniem w języku obcym?

Opory przed mówieniem w języku obcym to dość powszechny problem, z jakim borykają się osoby na różnych etapach nauki. Ich przyczyny bynajmniej nie wynikają z niskich kompetencji językowych, lecz ze stresu, wstydu czy obawami przed popełnieniem błędu.

Zdecydowanie warto przełamać ten strach, ponieważ komunikowanie się, w tym zarówno mówienie, jak i słuchanie, to najlepszy sposób nie tylko na zawieranie nowych znajomości czy zdobywanie informacji, ale przede wszystkim na naukę języka obcego, podnoszenie i szlifowanie swoich umiejętności. W tym wpisie dzielimy się kilkoma wskazówkami na temat tego, jak krok po kroku przełamać niepotrzebne opory.

7 sposobów na przezwyciężenie blokad językowych

  1. Pogódź się ze swoim strachem i przezwyciężaj go. Strach przed mówieniem w języku obcym nie jest niczym nadzwyczajnym i dotyczy bardzo wielu osób. Nie martw się więc tym, że go odczuwasz — to normalna rzecz. Zaakceptuj to, a jednocześnie staraj się go sukcesywnie przezwyciężać. Spraw, by to uczucie było mobilizujące, a nie paraliżujące.
  2. Błędy językowe to normalna rzecz — zaakceptuj je. Błędy są wpisane w proces nauki. Bez pomyłek i potknięć zapewne ludzkość nie dokonałaby wielu spektakularnych odkryć. Bez względu na to, czy uprawiasz sport, próbujesz szydełkować, czy też po prostu starasz się opanować język angielski, pogódź się z tym, że będziesz popełniać błędy. One są wpisane w proces nauki. Najważniejsze jest jednak, aby wyciągać z nich wnioski i więcej ich nie popełniać. Czasami to właśnie pomyłki okazują się najlepszą lekcją na przyszłość.
  3. Staraj się ćwiczyć codziennie. Trening czyni mistrza — to znane powiedzenie doskonale obrazuje proces nauki języków obcych. Regularny i możliwie jak najczęstszy kontakt z językiem to najlepszy sposób, aby podnieść swoje umiejętności. To główny powód, dla którego ludzie wyjeżdżający np. do pracy za granicę, są w stanie w ciągu kilku miesięcy opanować język na poziomie, którego nie udało im się osiągnąć przez wiele lat nauki szkolnej. Dlatego każdego dnia zarezerwuj sobie czas (może być nawet 15 minut) na naukę języka obcego. Co ważne, nie musi być to wcale tradycyjna nauka z książką w ręku. Pamiętaj, że kompetencje językowe kształcisz również poprzez oglądanie filmów obcojęzycznych czy czytanie zagranicznych gazet.
  4. Opanuj podstawowe wyrażenia niezbędne podczas small talk. Podczas przypadkowych rozmów z ludźmi rozmawiamy na dość ogólne tematy — o samopoczuciu, pogodzie, planach na dzisiejszy dzień itp. To nie są zagadnienia zawiłe czy wymagające rozbudowanego słownictwa. Small talk, czyli rozmowa o niczym, nie obejmuje żadnych poważnych, zaawansowanych zagadnień. W gruncie rzeczy okazuje się, że z różnymi osobami rozmawiamy właściwie o tym samym. Do zabłyśnięcia w towarzystwie tak naprawdę wystarczy opanowanie kilku podstawowych zwrotów: powitanie, pożegnanie, wyrażenie zrozumienia i niezrozumienia, zdziwienia itd. Oczywiście w procesie swojej nauki nie powinieneś poprzestawać na small talk, jednak jest to dobry start do uzyskania swobody w rozmowie.
  5. Oglądaj obcojęzyczne seriale, słuchaj muzyki i podcastów, czytaj książki itd. Jak już zostało wspomniane, nauka języka obcego wcale nie oznacza wielogodzinnego “wkuwania słówek”. Tak naprawdę naszym narzędziem nauki może być telewizor, radio czy internet, gdzie znajdziemy wiele obcojęzycznych materiałów, w tym ulubionych seriali w oryginale, piosenek, skeczy, podcastów itd.
  6. Rozmawiaj z obcokrajowcami. Jeśli tylko masz taką możliwość, staraj się rozmawiać z obcokrajowcami, najlepiej osobami posługującymi się językiem, którego się uczysz (native speaker). Spotkać ich możesz nie tylko w realu, ale i w internecie. Istnieje wiele grup, serwisów i czatów, na których spotykają się osoby uczące się języków obcych właśnie w celu rozmawiania ze sobą.
  7. Miej dystans do siebie i uśmiechaj się! Jeśli podczas rozmowy popełnisz błąd, najprawdopodobniej twój rozmówca nawet tego nie zauważy. A nawet jeśli, to twoja pomyłka nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia. Pamiętaj, że sposobem na przełamanie wszystkich lodów i odesłanie pomyłek w niepamięć jest szczery uśmiech. Dlatego uśmiechaj się do ludzi i bez obaw mów w języku obcym!