Jak uzyskać certyfikat językowy?

Uzyskanie certyfikatu językowego to często wymóg przy aplikowaniu do pracy na różnego rodzaju wyższe stanowiska. Taki dokument będzie niezbędny również w przypadku chęci studiowania na zagranicznych uczelniach. Jak więc dokładnie można go uzyskać?

Wybór certyfikatu

Certyfikat językowy to dość ogólne pojęcie, bowiem istnieje kilka instytucji, które wydają tego typu dokumenty. Warto więc zastanowić się, który będzie nam potrzebny.

Przykładowo, osoby przygotowujące się do studiów zagranicznych najprawdopodobniej będą musiały zdecydować się na certyfikat TOEFL (Test of English as a Foreign Language), do którego także przygotowujemy na naszych kursach języka angielskiego dla dorosłych. TOEFL jest aprobowany w środowisku akademickim i często wymagany od aplikujących na dane uczelnie.

Innym certyfikatem, tym razem przydatnym dla osób zainteresowanych pracą w przedsiębiorstwach biznesowych, jest certyfikat BEC (Business English Certificate). Zgodnie z nazwą, kładzie on nacisk na słownictwo stricte biznesowe.

Wybór poziomu

Po zdecydowaniu, jaki certyfikat językowy chce się uzyskać, należy przystąpić do wyboru jego poziomu. Jest to bardzo ważny krok, bowiem zbyt wysoki próg dla osoby dopiero zaczynającej uczyć się języka, może być demotywujący. W tym celu można skonsultować się ze specjalistą ze szkoły językowej, który oceni umiejętności ucznia i wskaże, jaki poziom w danej sytuacji będzie adekwatny.

Na tym etapie warto sprawdzić również inne wymogi formalne, które są niezbędne do uzyskania konkretnego certyfikatu. Chodzi tu zwłaszcza o uiszczenie odpowiedniej opłaty oraz potwierdzenie swojej tożsamości.

Przygotowanie

Najbardziej czasochłonne jest oczywiście przygotowanie się do uzyskania certyfikatu i zdecydowanie poleca się, aby odbywało się ono pod czujnym okiem specjalisty. Taki ekspert będzie wiedział, kształtowanie jakich umiejętności jest kluczowe oraz jakie zadania wykonywać, aby zwiększyć swoją szansę na uzyskanie dokumentu. Oczywiście równie ważna jest samodzielna praca w zaciszu własnego domu, bowiem bez niej uzyskanie certyfikatu będzie po prostu niemożliwe.

Jak widać uzyskanie certyfikatu językowego to kilkuetapowy proces. Warto dobrze się do niego przygotować, co pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu.