Nauka angielskiego z muzyki i filmów – czy to dobry pomysł?

Nauka języka angielskiego nie musi polegać wyłącznie na uczęszczaniu na lekcje, czytaniu czytanek i wypełnianiu ćwiczeń. O wiele przyjemniejszą uzupełniającą formą nauki może być słuchanie piosenek z tekstami w języku angielskim i oglądanie anglojęzycznych filmów. O tym, dlaczego warto jak najczęściej osłuchiwać się w ten sposób z językiem obcym, dowiecie się z dzisiejszego wpisu!

Dlaczego warto uczyć się angielskiego poprzez oglądanie filmów i słuchanie muzyki?

Metoda nauki języka angielskiego poprzez oglądanie anglojęzycznych filmów i słuchanie anglojęzycznych piosenek to doskonały sposób na szybkie osłuchanie się z tym obcym językiem i wyrobienie umiejętności rozumienia ze słuchu. Taka forma przyswajania wiedzy jest najbardziej naturalna, ponieważ przypomina przebywanie wśród natywnych użytkowników tego języka. Poprzez oglądanie filmów lub słuchanie muzyki możesz zapoznać się z poprawną melodyką angielskiego, co ułatwi Ci płynne mówienie w tym języku.

Kolejną zaletą tej metody jest efektywne wzbogacanie słownictwa. Niezależnie od tego, jaki film lub piosenkę wybierzesz, na pewno poznasz dzięki niej nowe słówka. Dobrą praktyką jest sprawdzanie na bieżąco znaczenia nowych słów w słowniku (może być to wersja papierowa lub słownik online np. na smartfonie). Dzięki temu od razu dowiesz się, jakie jest znaczenie nowych słów i szybciej je przyswoisz.

Wielkim atutem tego sposobu nauki jest również fakt, iż często powtarzane konstrukcje i struktury gramatyczne, które będą docierać do Twoich uszu, szybko zapiszą się w Twojej głowie i pozostaną w niej na dobre. Dzięki temu o wiele sprawniej opanujesz gramatykę i bez większego wysiłku będziesz umiał poprawnie budować zdania.

Jakie anglojęzyczne filmy warto oglądać?

Każdy film będzie dobry, ale pamiętaj, aby dostosowywać wybierane do oglądania produkcje do Twojego poziomu zaawansowania. Jeżeli znasz już co nieco język angielski, możesz śmiało oglądać każdy film, jednak jeśli jesteś początkującym uczniem, lepiej wybieraj krótsze produkcje o nieskomplikowanych fabułach. Doskonale sprawdzają się w tej roli bajki dla dzieci. Dodatkowym ułatwieniem dla osób zaczynających swoją przygodę z językiem angielskim jest włączenie napisów w tym języku – ułatwi to wychwytywanie i zapamiętywanie nowych słów oraz pomoże zrozumieć fabułę.

Czego jeszcze warto słuchać?

Nowoczesne technologie dają nam do dyspozycji wiele ciekawych narzędzi, z których warto korzystać w procesie nauki angielskiego, aby szybciej go opanować. Doskonałym pomysłem, oprócz oglądania filmów i słuchania muzyki, jest słuchanie podcastów po angielsku. Można to robić wszędzie – podczas jazdy samochodem, sprzątania czy gotowania. Lektorzy uczący w naszej szkole językowej doceniają nowoczesne metody wspierające absorbcję języka, więc często dają swoim uczniom filmiki do oglądania, aby mogli się osłuchać z nowym słownictwem, które będzie używane podczas zajęć.